ZVIJEZDA U ŠKOLI
Autor: Branka Čačić Kovačić, 8. 7. 2014.

ZVIJEZDA U ŠKOLI

1. srpnja 2014. godine u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ predstavljen je priručnik – Zvijezda u školi, nastao kao rezultat projekta Grada Karlovca uz podršku karlovačke županije.  Priručnik je namijenjen ponajprije učiteljima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola, a posebno smo ponosni na autorice - profesorice naše škole – Nevenku Bončić, Mirnu Korkut i nekadašnju profesoricu škole Marinu Grčić.

Cilj projekta bio je potaknuti da se sadržaji vezani uz Zvijezdu više i češće uključe u redovnu nastavu te da budu poveznica školskih projekata, otvorenih dana i drugih oblika nastave. Karlovačka Zvijezda prepoznata je i priznata povijesna karlovačka posebnost i kao takva, ona je vječna inspiracija.

Cilj autorica priručnika je prepoznati izvorište ideja za podizanje kvalitete rada s učenicima, kako bi se oplemenio i obogatio njihov proces usvajanja znanja, vještina i pozitivnih životnih stavova. Ovakva vrsta poučavanja, ističu autorice, usmjerena je na učenike i njihova postignuća, a ne samo na usvajanje sadržaja.

O strukturi i sadržaju priručnika govorila je autorica Nevenka Bončić, a dio vezan uz suvremene metode nastave predstavila je autorica Mirna Korkut.

Priručnik je odlično prihvaćen od učenika, ali i učitelja i nastavnika kroz već provedene i potvrđene metodičke scenarije, problemsku, istraživačku i projektnu nastavu koji učenicima i nastavnicima u procesu učenja i poučavanja dodjeljuje nove uloge.

Posebnost Priručnika su gotovi metodički scenariji koje su brojni učitelji i nastavnici stvorili na svojim kreativnim satovima u Zvijezdi te ih dali na korištenje ostalim kolegama, a time otvorili put i novim kreativnim idejama. Stoga je želja autorica da se metodički scenariji ovog priručnika svake godine nadopunjuju novim primjerima  moderne, inovativne, kroskurikularne nastave.

Na kraju,  važno je spomenuti uvodnu riječ priručnika našeg gradonačelnika koji je istaknuo važnost projekta Zvijezda u školi, a ujedno i ove vrijedne knjige koja je učinila da naša povijesna gradska jezgra, karlovačka Zvijezda, bude prepuna mladih znatiželjnika koji istražuju njezinu prošlost, sadašnjost i budućnost.

Izvor: Branka Čačić