Obilježen Svjetski meteorološki dan i Svjetski dan voda!
Autor: MLADEN MATVIJEV, 29. 4. 2014.

Povodom Svjetskog dana vode i Svjetskog meteorološkog dana Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac 24. ožujka 2014. organizirala je obilježavanja ovih dana. U programu su se našle razne radionice, poput radionice upoznajmo meteorološki krug, odredimo oborinu, eksperimentalna meteorologija, mjerenje temperature IR termometrom, automatska meteorološka postaja, mala meteorološka prognoza , mali meteorolog… U prostorima škole postavila se i izložba meteoroloških fotografija učenika Demjana Rožmana, Luke Vukovića i Filipa Treznera, a postavljena je i „edukativna šetnja“ –niz plakata edukativnog sadržaja o meteorologiji. Škole je posjetila i sinoptičarke Dunje Mazzocco Drvar koja je održala svoje predavanje za posjetitelje i učenike škole o nastanku meteorološke prognoze.

U sklopu obilježavanja održan je i natječaj za najbolju meteorološku fotografiju na koji je pristiglo više od 300 fotografija od više od 110 autora iz svih dijelova zemlje. Neposredno prije predavanje Dunje Mazzocco Drvar izabran je pobjednik fotografskog natječaja za najbolju meteorološku fotografiju. Nagrdu je osvojio Dubrovčanin Danijel Pavlinović za fotografiju advekcijske magle nad gradom Dubrovnikom.

Kroz cijeli dan kroz školu je prodefiliralo 184 učenika od vrtićke do učeničke dobi, 16 učitelja i mnogobrojni gosti na službenom dijelu predavanja. Slične radionice i događanja sa temom meteorologije  škola će nastaviti organizirati, već 9. i 11. travnja u Zagrebu u sklopu Festivala znanosti.

Izvor: Katarina Benić