« Ožujak 2024 »

FESTIVAL ZNANOSTI U ZAGREBU
Autor: MLADEN MATVIJEV, 11. 5. 2009.

Ove je godine tema Festivala znanosti EVOLUCIJA I ASTRONOMIJA.

Ovaj tjedan (20. – 25. travnja) se održava u nekoliko većih gradova u Hrvatskoj Festival znanosti, već sedmu godinu za redom ( www.festivalznanosti.hr ). Ove je godine tema Festivala znanosti EVOLUCIJA I ASTRONOMIJA. Evolucija, jer se ove godine slavi 200 godina od rođenja oca evolucije – Charlesa Darwina, a astronomija stoga što je ova godina proglašena međunarodnom godinom astronomije u čast 400 godišnjice velikih otkrića Galileia Galileia.

U okviru ove potonje teme smo bili pozvani održati dvije radionice u Tehničkom muzeju u Zagrebu. Rado smo se odazvali i zajedno sa prof. Mihovilović pokazali svoje radionice koje su se temeljile na dva projekta iz astronomije s kojima su naši (neki bivši) učenici (Ivor Lončarić, Stefan Muža) sudjelovali na Državnom natjecanju . Prva grupa bila je u ponedjeljak 20.04.2009. Tema radionice bila je «Utjecaj atmosfere na sjaj zvijezda». U radionici su sudjelovali Alen Softić, Darko Marković i Stefan Muža,a cilj te radionice je bilo pokazati kako broj zvijezda koji vidimo na nebu ovisi o uvjetima u atmosferi. Polaznicima radionice su još pokazali kako se može odrediti magnituda neke zvijezde te kako se može odrediti granična magnituda u nekom trenutku. Polaznici su se mogli sami okušati u određivanju magnitude.

Druga radionica održana je u srijedu 22.04.2009. pod nazivom «Osunčavanje i količina sunčevog zračenja pri tlu». Održana je u terminu od 11:30 do 13:00 sati. U radionici su sudjelovali Darko Marković, Stefan Muža i Ivona Bridić, te smo ovom radionicom polaznicima željeli pokazati što je insolacija, kako se mjeri te kako ovisi o količini globalnog zračenja.  I u ovoj radionici polaznici su se mogli okušati u dobivanju podataka o osunčavanju, te smo im pokazali pokus sa heliografom i projektorom. Odaziv posjetioca bio je više nego zadovoljavajući: