DEBATA I PARLAONICA
Autor: Nevenka Bončić, 22. 3. 2014.

DEBATA I PARLAONICA U ŠUMARSKOJ I DRVODJELJSKOJ ŠKOLI KARLOVAC

na temu „Potiče li Hrvatska i grad Karlovac poduzetništvo mladih“

Dana 20. ožujka 2014. godine u Šumarskoj i drvodjeljskoj školi Karlovac održana je debata i parlaonica na temu „Potiče li Hrvatska i grad Karlovac poduzetništvo mladih“. U debati i parlaonici sudjelovali su maturanti pod stručnim vodstvom mentorice, profesorice politike i gospodarstva Nevenke Bončić. Učenici su educirani o ovoj problematici kroz  sadržaje nastavnog predmeta politika i gospodarstvo.

Afirmacijska i negacijska ekipa iznosile su argumente kojima su potvrđivale ili osporavale naslovnu tezu. Kroz dva debatna kruga ekipe su iznijele mnoštvo argumenata za i protiv, te se međusobno propitivale i osporavale tvrdnje protivničke ekipe. Nakon iznesenih stavova debatanata, učenici iz publike uključili su se u parlaonicu i postavili niz pitanja afirmacijskoj i negacijskoj ekipi na koja su one spremno odgovarale.

Po iznesenim završnim riječima obje ekipe, publika se opredijelila za afirmacijsku ekipu, kao i tročlano sudbeno povjerenstvo koje je procijenilo da je afirmacijska ekipa imala bolje argumente, bila vještija i uspješno obranila tezu da i Hrvatska i grad Karlovac čini sve kako bi potakli poduzetništo mladih.

Istovremeno je konstatirano da postoje problemi, od obimne i složene papirologije, preko nejasnih kriterija, problema sa izradom projekata, kao i nedostatak kvalitetnih, inovativnih i perspektivnih ideja, ali su učinjeni brojni napori, osmišljeni poticaji i osigurana sredstva da se potaknu poduzetnički pothvati mladih. Također je malo i srednje poduzetništvo prepoznato kao pokretač ekonomskog razvoja . Želja da se ostvari neovisnost kroz vlastite ideje velika je pokretačka snaga, tim više kad se zna da  na žalost mlada osoba ili žena neće nikada biti prvi odabir  poslodavca. Stoga treba iskoristiti ponuđenu priliku i izboriti  se za svoju egzistenciju.

Karlovac i okolica ima značajan turistički potencijal i potencijal u razvoju poljoprivredne proizvodnje. Sve to otvara mogućnost samozapošljavanja upravo ženama i mladima kao novim poduzetnicima, da realiziraju svoje ideje i  projekte, što će u konačnici donijeti korist njima kao poduzetnicima, ali i zajednici u cjelini. Brojni su programi u gradu koji upravo to potiču.

Cilj današnje debate nije bio da dobijemo pobjednike već da razmijenimo mišljenja, primijenimo stečena znanja, uvježbamo vještine prezentiranja,  i bolje upoznamo našu gospodarsku stvarnost u kojoj će već sutra mnogi od ovih mladih ljudi tražiti svoju šansu.

Dipl. polit. Nevenka Bončić, prof. mentor

Izvor: Nevenka Bončić