« Ožujak 2024 »

Delegacija DHMZ-a posjetila Školu
Autor: MLADEN MATVIJEV, 16. 3. 2014.

Dana 12. ožujka 2014. našu šklou posjetila je delegacija Državnog hidrometeorološkog zavoda iz Zagreba na čelu sa Ivanom Čačičem - direktorom Zavoda. Tom prigodom gosp. Čačić dao je učenicima naše škole intervju čije dijelove ovdje objavljujemo.

Dana 12. ožujka 2014. našu šklou posjetila je delegacija Državnog hidrometeorološkog zavoda iz Zagreba u sastavu  mr.sc.Ivan Čačić - direktor Zavoda i mr.sc.Janja Milković načelnica Odjela za obradu i kontrolu podataka i klimatske podloge.

Kako ste se odlučili postati meteorolog i što Vas je privuklo meteorologiji ?

Pa, kao prvi izbor bila je kemija i biologija koju sam i počeo studirati, ali nakon nekog vremena sve više i više su me fascinirali oblaci i njihova ljepota, tako da sam na kraju otišao u meteorološke vode.

Koji Vas je oblak do sada najviše oduševio svojim izgledom ?

Dosta često putujem, pa sam imao prilike jednom letjeti avionom gdje smo skoro i poginuli zbog jake turbulencije, ali tada sam i snimio fotografiju jednog Cirrusa koji je bio predivan i teško da se sa tla može vidjeti takav prizor.

Kako ste postali ravnatelj DHMZ-a, mislim netko Vas je predložio ili....?

Ravnatelj Zavoda postao sam jer su drugi vidjeli moj rad i napredak.... nije težak posao samo me malo udaljuje od prijašnjeg posla, ali usrećuje me sve što ima veze sa meteorologijom.

Rekli ste da često putujete, pa kako ta Vaša  česta odsutnost od obitelji utječe na Vaše odnose ?

Takva putovanja često znaju jako utjecati na obiteljski život i odnose, ali ja na sreću imam dobro sređene odnose u obitelji. Kada idem na neko duže putovanje žena zna također putovati sa mnom, pa se tako iskupim za moje odsutnosti.

Nekada smo Vas viđali i na televiziji kako izlažete vremensku prognozu, pa recite nam neke anegdote, gafove sa snimanja i kako to izgleda ?

Da, još uvijek svaki mjesec vodim prognozu dva do tri puta znam da ne zaboravim meteorologiju, ali istina već dva do tri mjeseca nisam.

Pa anegdota i gafova uvijek ima, pamtim još uvijek jednu koju možete vidjeti na You tube-u. Za neke vremenske prognoze znamo ići u živo, a za neke snimamo, kao na primjer središnji dnevnik. Na HRT 1 postoji pravilo čitanja s blesimetra zbog komunikacijskih odnosa s javnošću, tako sam i ja čitao s blesimetra, ali uvijek pokušavamo improvizirati i u jednom trenutku riječi koje čitamo nestale su, tada sam pokušao pitati zašto je nestalo sve i počeo se smijati,  taj trenutak sve se ugasilo i išle su reklame. Možete čuti neke komentare kao ' neozbiljni meteorolog' i slično. Ali da, uvijek je zanimljivo to raditi.

Ali zapamtite, nije važno kako izgledate, već kako prezentirate.

Recite nam nešto općenito o budućnosti klime i klimatologije u Hrvatskoj ?

Zasigurno u Hrvatskoj ima klimatskih promjena, podaci koje vi kao meteorološki tehničari mjerite i skupljate služe u svrhu izračuna klimatskih promjena te se tako mogu vidjeti sve promjene.

Izvor: Mladen Matvijev