BIOLOZI I KEMIČARI zajedno na stručnom skupu
Autor: MLADEN MATVIJEV, ZDRAVKA CINDRIĆ, 16. 2. 2009.

U srijedu, 11. veljače u Šumarskoj i drvodjeljskoj školi Karlovac, Vatrogasna cesta 5, održan je županijski stručni skup učitelja i nastavnika biologije i kemije Karlovačke županije.

U prepunoj učionici za kemiju 40 učitelja i nastavnika strpljivo i zaineresirano sudjelovalo je u  radu  3. stručnog vijeća u šk. god. 2008./2009.

Skup su organizirale županijske voditeljice: Zdravka Cindrić ( voditeljica ŽSV nastavnika kemije), Biserka Ćurčija (voditeljica ŽSV učitelja biologije), Sanja Penić (voditeljica ŽSV nastavnika biologije) i Snježana Protulipac (voditeljica ŽSV učitelja kemije).

Realizirani su predloženi sadržaji prema sljedećim točkama:

1. Kiselka- prezentacija učeničkog projekta
  2. Šumski požari
  3. Izvješće o održanim školskim natjecanjima kemije i biologije i liste učenika za županijska natjecanja
  4. Rasprava o Nacionalnom kurikulumu

kemičari

Ad. 1.

KISELKA je projekt učenika Medicinske škole Karlovac kojim su osvojili prvo mjesto na natjecanju Eko kviz Lijepa naša u Sv. Martinu na Muri u travnju prošle školske godine.

Mentorica je bila profesorica biologije i kemije Sanja Penić.

Nakon svega što su nam Bojan, Jelena, Nives i Mario pokazali i ispričali, možemo samo još jedanput ponoviti: Bravo za sve!

Ad.2.

Mladi znanstveni novak na Šumarskom fakultetu u Zagrebu (Zavod za ekologiju i uzgajanje šuma), dipl. ing. Roman Rosavec došao je u svoju bivšu školu s temom „Šumski požari“.

Što su i kako nastaju šumski požari, koji su bitni čimbenici, koja je njegova uloga i do kuda je stigao u svom znastvenom radu pričao je i prezentirao Roman.

Šumski požari i ispitivanje karakteristika biljnih vrsta u nastajanju i širenju šumskih požara projekt je kojim će  Roman  braniti doktorski rad.

Zanimljivo, puno toga vidjeli smo i čuli prvi put. Bili smi ponosni jer smo i mi barem dio svega što je Roman postigao, ili se barem nadamo.

Ad 3.

I ove školske godine provedena su školska natjecanja učenika iz biologije i kemije.

Školska povjerenstva rezultate su dostavila školi domaćinu koje je, kao i županijska povjerenstva, imenovao Županijski ured za prosvjetu.

Županijska povjerenstva pregledala su pisane zadaće svih učenika i izvršila izbor najboljih.

U tablici je naveden broj učenika po razredima za osnovne i srednje škole

koji su ostvarili potreban broj bodova i stekli pravo sudjelovanja na županijskom natjecanju.

Razred

12

73

190

Nadamo se da će se na županijskom, a nakon toga i na državnom natjecanju iz biologije u kategoriji smotre naći dva rada učenika Gimnazije Karlovac i jedan učenika Prirodoslovne škole Karlovac. Naime, za sada su prihvaćene teme radova što je prvi kriterij za nastavak sudjelovanja na višim razinama natjecanja.

Učenicama i učenicima  i njihovim  mentoricama želimo puno uspjeha na županijskom natjecanju s nadom da će još netko iz naše županije biti pozvan na državna natjecanja.

Ad.4.

O čemu se razgovaralo?

Što je nacionalni, a što školski kurikulum, kako ga iščitavaju učitelji,  kako nastavnici strukovnih škola,  kako gimnazije, što je dobro,  što bi moglo biti bolje, kakva je uloga stručnih vijeća, a kakva pojedinaca u stvaranju što kvalitetnijeg nacionalnog kurukuluma – komentari su i samo neka od pitanja na koja žele saznati odgovore učitelji i nastavnici, a koja će u njihovo ime postaviti voditelji stručnih vijeća  na Stručnom skupu u Donjoj Stubici od 16. – 20. veljače. Nadamo se da će dobiti jasne i realne odgovore jer će o svemu što saznaju morati izvjestiti članove županijskih stručnih vijeća već na idućem stručnom vijeću.

I za kraj!

Autorica ovog teksta u ime škole domaćina Šumarske i drvodjeljske škole Karlovac zahvaljuje svim kolegicama i kolegama - sudionicima ovog stručnog vijeća, učenicima i predavačima na kvalitetno odrađenom poslu.

Ovo je samo prvi zajednički skup u 2009.-oj godini, zar ne?

Zdravka Cindrić, prof. mentor Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac

U prilogu su fotografije koje je snimila pedagoginja Mirna Korkut kojoj se također zahvaljujem. Ona s puno pozornosti prati sve događaje u ovoj školi i redoviti je sudionik županijskih stručnih vijeća.