« Ožujak 2024 »

Izvještaj s treće razmjene učenika projekta MIERC
Autor: Andreja Pevec, 4. 10. 2018.

Treća razmjena učenika projekta MIERC provedena je prošloga tjedna u našoj školi

Tjedan od 24. do 28. rujna 2018. u Šumarskoj i drvodjeljskoj školi Karlovac bio jer poseban jer bili smo domaćini treće transnacionalne aktivnosti učenja, poučavanja i osposobljavanja projekta My involvment as a European with refugee children (Erasmus+). Ugostili smo po šestero učenika i dvoje nastavnika iz Prve eksperimentalne srednje škole u Solunu "Manolis Andronikos" (Grčka), iz Gimnazije Gotthold Ephraim Lessing Kamenz (Njemačka) i iz Liceja Jean de la Fontaine (Château-Thierry, Francuska).

Učenici su aktivno sudjelovali u nizu radionica na temu međukulturalne komunikacije, koje su proveli predstavnici njemačke organizacije Interkultur, a i ostale društvene i kulturne aktivnosti bile su usmjerene razvijanju prijateljstva i suradnje između sudionika projekta. Prva prijateljstva između domaćina i gostiju sklopljena su već u nedjelju, kad je započelo i otkrivanje ljepota našega grada, a službeni početak projekta bio je u ponedjeljak, 24. rujna. Tada su svi učenici 3. i 4. razreda prisustvovali prezentacijama koje su o svojim školama, gradovima i državama pripremili gostujući učenici. Sudionici projekta predstavili su rezultate svojih istraživanja o pravima djece izbjeglica u zemljama iz kojih dolaze, raspravljali o njima te tako pokazali duboko razumijevanje ove složene teme. Zajedničkim je aktivnostima obilježen i Europski dan jezika, 26. rujna, a tjedan je završio planiranjem daljnjih projektnih aktivnosti, evaluacijom i izletom u Nacionalni park Plitvička jezera u petak, 28. rujna. Učenici koji su sudjelovali u radionicama međukulturalne komunikacije svoje će novostečene vještine upotrijebiti osmišljavajući i provodeći radionice za svoje školske kolege.

Sudionici susreta našu su organizaciju ocijenili visokom ocjenama i vratili se kući obogaćeni novima znanjima i iskustvima. Želimo zahvaliti svim učenicima i djelatnicima Škole koji su tomu dojmu doprinijeli sudjelujući u organizaciji i provedbi projektnih aktivnosti. Sljedeća razmjena učenika održat će se u Kamenzu u travnju 2019.

Andreja Pevec, školska koordinatorica

3_tlta_Croatia_eng.docx (1.16 MB)