TRIBINA „NASILJE U ADOLESCENTSKIM VEZAMA“
Autor: Mirna Korkut, 23. 2. 2012.

U okviru našeg zadatka da se kontinuirano borimo protiv različitih oblika nasilničkog ponašanja u društvu učenici III. i IV. razreda prisustvovali su 22. veljače 2012. tribini na temu „NASILJE U ADOLESCENTSKIM VEZAMA“.

TRIBINA

„nasilje u adolescentskim vezama“

Predavanje s interaktivnom radionicom održale su profesorice Nevenka Bončić i Mirna Korkut. Naglasak je stavljen na upoznavanje učenika s nekim rezultatima anketa koje govore da je nasilje u velikoj mjeri prisutno u mladenačkim vezama, zatim na prepoznavanje različitih oblika nasilja, a interaktivnim pristupom učenici su pokušali razotkriti neke zablude vezane uz opravdavanje nasilničkog ponašanja u našem društvenom i kulturnom okruženju.

Tragajući za uzrocima nasilja pošli smo od rodno dodijeljenih uloga djevojkama i mladićima koje imaju za posljedicu rodnu neravnopravnost, a time i opravdavaju rodno uvjetovano nasilje. Učenici su vođeni do spoznaje razlike spola i roda, a kroz priču „O Saši i Ivani“ koja je slikoviti primjer nasilja u adolescentskoj vezi uspješno su prepoznali nasilničke oblike ponašanja.  Radionica je završila definiranjem elemenata kvalitetne veze od strane učenika.

Kojim su srednjim ocjenama, putem evaluacijskih listića, učenici ocijenili ovu tribinu:

ZANIMLJIVA         -           4,4

ZABAVNA               -           4,0

KORISNA                -           4,2

POTREBNA             -           3,9

POTICAJNA ZA RAZMIŠLJANJE           -    3.9

Tribini su prisustvovala 34 učenika i 3 profesora. Njih 35 smatraju da je Nasilje u adolescentskim vezama tema o kojoj je potrebno razgovarati.

Teme koje bi još željeli obraditi, na sličan način,  na učeničkim tribinama su teme vezane uz seksualnost, probleme mladih, alkoholizam, zabavu, subotnje izlaske, općenito o nasilju i posebno o nasilju među mladima.

Izvor: MIRNA KORKUT
TribinaNUAV.pdf (271.01 KB)