« Ožujak 2024 »

TULUM SLOVA
Autor: Branka Čačić Kovačić, 8. 11. 2011.

U četvrtak, 3. Studenog 2011. u Šumarskoj i drvodjeljskoj školi u Karlovcu održan je „Tulum s(l)ova“ – projekt poticanja čitanja iz užitka, koji je organizirala prof. geografije i naša knjižničarka Božica Golubić.

I na YOUTUBE

Projekt je osmislila prof. Draženka Stančić iz OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu, s ciljem razvijanja navike čitanja iz užitka i razvoja vještine informacijskog čitanja koje je preduvjet za uspješan život i adaptaciju za cjeloživotno učenje, a priključile su se brojne osnovne i srednje škole diljem Hrvatske.

U projektu je u našoj školi sudjelovalo ukupno 17 učenika i 5 profesora, a sastojao se od uvodnog dijela i donošenja pravila ponašanja na čitateljskom susretu, društvenih igara, ceremonijalnog čitanja odabranih pjesama i ulomaka tekstova po izboru učenika te gledanja nekoliko kraćih filmova Kino kluba Karlovac primjerenih uzrastu učenika.

Ceremonijalno čitanje, kojem je pripadao najveći dio večeri uz obvezne svijeće i glazbenu podlogu, oduševio je sve sudionike koji su proveli ugodnu večer čitajući izabrane tekstove poznatih književnika, ali i autorske radove. Uživali smo u nadahnutim izvedbama čitatelja i ugodnom druženju te se jednako veselimo i nastavku projekta u njegovoj II. fazi  – izlasku u lokalnu zajednicu i medijski prostor.

Ovaj vrijedni projekt pokazao nam je važnost promoviranja knjige i čitanja iz užitka, njegovanje tradicije i vještine recitiranja, a samim time i ljepotu i izražajnost hrvatskog jezika.

Veselimo se i s nestrpljenjem očekujemo nastavak druženja!

Izvor: Branka Čačoć