« Ožujak 2024 »

U POSJETI PRAVOBRANITELJICI
Autor: Nevenka Bončić, 9. 10. 2011.

U POSJETI PRAVOBRANITELJICI ZA DJECU

U povodu Dječjeg tjedna 3.-9. listopada pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić i njezine suradnice ugostile su u svojem uredu u Zagrebu 7. listopada 2011. učenike naše škole koji su predstavili svoj projekt iz područja Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava.

Zajedno sa svojim mentoricama i voditeljicama projekta Mirnom Korkut i Nevenkom Bončić učenici Iva Domišljanović, Luka Katić i Petar Magdić posjetili su ured pravobraniteljice za djecu gdje su predstavili svoj prošlogodišnji projekt “U Europu sa svjetlom”.

Cilj ovog posjeta bio je da se institucije države upoznaju s participacijom djece i mladih i njihovom suradnjom s lokalnom zajednicom. Također je ovo bila prilika da se skrene pozornost javnosti na prava i potrebe djece te da se senzibiliziraju odrasli kako bi se poboljšao  položaj djece u društvu. Projekt koji smo pokrenuli prošle školske godine bio je prilika da djeca javno progovore o svojim potrebama i željama, ali i da skrenu pozornost na potrebu realizacije svojih prava koja su im zakonom zagarantirana. U našem smo projektu posebno istaknuli pravo na sigurnost i pravo na sudjelovanje.

Pokrenuti projekt “U Europu sa svjetlom” na žalost još nije započeo sa realizacijom. Od dogovorene dinamike već se odstupilo, ali još vjerujemo na temelju danih obećanja da će se s realizacijom započeti u proljeće slijedeće godine. Treba međutim znati da odlaganje realizacije za budućnost, djeca ne razumiju, jer ona žive u sadašnjosti i teško im je zamišljati neku budućnost, a još teže čekati da se obećanja ostvare.

Pravobraniteljica i njezine suradnice upoznale su učenike sa svojim radom i djelovanjem, podijelile im prigodne poklone koji su sadržavali materijale i brošure vezane uz prava djece, prigodne majice i podržale njihove aktivnosti i nastojanja da u što većoj mjeri ostvare svoja prava te su s veseljem prihvatile poziv da  posjete našu školu i upoznaju se s projektima i svim aktivnostima škole.

Izvor: NEVENKA BONČIĆ
PosjetaPRAVOBRANITELJICIzaDJECU.pdf (237.32 KB)