Nacionalni dan protiv nasilja nad ženama u Karlovcu
Autor: Mirna Korkut, 23. 9. 2011.

Nacionalni dan protiv nasilja nad ženama u Karlovcu  obilježila je  Ženska grupa Korak i PU karlovačka predavanjem za učenike naše škole. Predavanju su prisustvovali učenici 2.a razreda i profesor vjeronauka Juraj Grabovac te učenici 1.m razreda s profesoricom predmeta kultura življenja Mirnom Korkut.

Gospođa Mirjana Streljak nas je upoznala sa zakonskom regulativom, vrstama nasilja i brojnim statističkim podacima koji oslikavaju da je nasilje zaista prisutno i u našoj sredini. Također nam je ispričala koje ovlasti, vezano uz nasilje, imaju pojedine ustanove i institucije.

Od gospodične Jasne Lenuzzi koja je predstavljala Žensku grupu Korak doznali smo što njihova, nevladina udruga, poduzima kako bi zaštitila žrtve nasilja. Osvijestila nam je i što se sve podrazumijeva pod nasiljem s posebnim naglaskom na vršnjačko nasilje.

Prema podacima PU karlovačke lani su u 52 kaznena djela obiteljskog nasilja  iz članka 215, a oštećene 43 žene. Od 473 prekršaja Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji čak 387 su bila na štetu žena.

Slično je i ove godine. U prvih šest mjeseci: 21 žena bila je žrtva u 25 kaznenih djela, odnosno u 197 prekršaja oštećeno je 165 žena.

Nasilje nad ženama se ne smanjuje, međutim osjeća se pozitivan pomak u tome što žene više ne šute. Sve češće prijavljuju svoje zlostavljače.

NITI JEDAN OBLIK NASILJA NEMA OPROVDANJA!

SVI SMO DUŽNI PRIJAVITI NASILJE!

Izvor: MIRNA KORKUT
DanBorbeProtivNasiljaNadZenama.pdf (65.07 KB)