17. studeni – Međunarodni dana studenata i srednjoškolaca
Autor: Mirna Korkut, 17. 11. 2015.

17. studeni – Međunarodni dana studenata i srednjoškolaca

Međunarodni dan srednjoškolaca obilježava se svake godine 17.  studenoga u spomen na studente i srednjoškolce iz Praga koji su zbog mirnog prosvjeda protiv nacističke okupacije svoje zemlje, streljani bez ikakvog suđenja i dokazivanja krivnje. Žalosno je što nisu bili svjesni svojih prava, kojih su danas učenici sve više svjesni, te se bore za njih.

U svijetu se taj dan obilježava već dugi niz godina, od 1941. godine, a u Hrvatskoj je prisutan od 2009. godine.

Međunarodni dan srednjoškolaca povezan je i s danom tolerancije kako bi se prisjetili i kako ne bismo zaboravili mlade ljude koji su poginuli zbog ruke svojih vršnjaka. Tom prilikom prisjećamo se tragično preminulog učenika Luke Ritza te svih učenika koji su žrtve nasilja.

Europske vrijednosti kao što su jednakost, ravnopravnost, tolerancija, suradnja, parlamentarizam i demokracija neka nam budu vodilja u kreiranju pozitivnijeg ozračja kako u našoj školi tako i na svim mjestima gdje se mladi druže i borave.

Upravo na ovaj dan najviše se raspravlja o pravima učenika. Bitno je da srednjoškolci kao i svi ostali znaju svoja prava, ali je isto tako bitno da znate što nisu vaša prava, a to je svakako grubost i netolerancija.

Stoga ćemo se ukratko upoznati s nekim pravima i obvezama koje su propisane Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi.

Hrvatski je Sabor 2008. godine donio Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi. Zašto je on bitan nama učenicima? Zato što se u njemu zakonski propisuju mnoge stvari bitne za učenike, kao što su, među ostalim, njihova prava i obveze, dužnosti škole prema učeniku i slično.

Navodimo nekoliko članaka i izvadaka iz članaka koji su nam se učinili najkorisnijima i najzanimljivijima.

UČENIK IMA PRAVO NA:

obaviještenost o svim pitanjima koja se na njega odnose,
savjet i pomoć u rješavanju problema, a sukladno njegovom najboljem interesu,
uvažavanje njegovog mišljenja,
pomoć drugih učenika školske ustanove,
pritužbu koju može predati učiteljima, odnosno nastavnicima, ravnatelju i školskom odboru,
sudjelovanje u radu vijeća učenika te u izradi i provedbi kućnog reda,
predlaganje poboljšanja odgojno-obrazovnog procesa i odgojno-obrazovnog rada.

OBVEZE UČENIKA SU:

pohađanje obveznog dijela programa i drugih oblika odgojno-obrazovnog rada koje je izabrao,
pridržavanje pravila kućnog reda,
ispunjavanje uputa učitelja, odnosno nastavnika, stručnih suradnika i ravnatelja i drugih zaposlenika škole, a koje su u skladu s pravnim propisima i kućnim redom,
čuvanje udžbenika i drugih obrazovnih i nastavnih sredstava,
Učitelji, nastavnici, stručni suradnici i ostali radnici u školskim ustanovama dužni su poduzimati mjere zaštite prava učenika.

ŠKOLSKE USTANOVE DUŽNE SU:

stvarati uvjete za zdrav mentalni i fizički razvoj te socijalnu dobrobit učenika,
sprječavati neprihvatljive oblike ponašanja,
brinuti o sigurnosti učenika,
osigurati uvjete za uspješnost svakog učenika u učenju,
brinuti o zdravstvenom stanju učenika i o tome obavještavati liječnike primarne zdravstvene zaštite i roditelje,
pratiti socijalne probleme i pojave kod učenika i poduzimati mjere za otklanjanje njihovih uzroka i posljedica, u suradnji s tijelima socijalne skrbi odnosno drugim nadležnim tijelima,
voditi evidenciju o neprihvatljivim oblicima ponašanja učenika,
pružati savjetodavni rad učenicima.

Izvor: Mirna Korkut