Stručna ekskurzija
Autor: MLADEN MATVIJEV, 25. 10. 2016.

Stručna ekskurzija  učenikla Šumarske i drvodjeljske škole Karlovac Zrmanja - Krasno - Zavižan

Stručna ekskurzija 1.m, 2.m i 3.m i 4.a  Zrmanja - Krasno - Zavižan, 20.10.2016.(četvrtak).

Prvo smo se uputili prema Zrmanji gdje smo saslušali kratko predavanje vezano za hidrologiju.

Zrmanja

Hidrologija je znanost koja se bavi vodama iznad i ispod Zemljine površine i proučava zakone njezinog stalnog kruženja. Hidrologija je također povezana sa meteorologijom. Imali smo priliku čuti (ponoviti) što je to protok? Ovo zanimanje je vrlo zanimljivo jer većinu svog vremena na ovom poslu, obilazi se po različitim terenima.

Nakon Zrmanje, uputili smo se prema Zavižanu. Tamo se nalazi meteorološka postaja, nekada davno i bivša klimatološka postaja koju vodi jedna obitelj već godinama. Danas služi i turistima koji dođu kao planinarski dom. Tamo se trenutno nalazi gospodin Ante (motritelj) i njegova žena.

Zavižan se nalazi na 1678m nadmorske visine. Saznali smo da je najniža temperatura gore bila -29 stupnjeva, a najviša 28 stupnjeva celzijusa, te najviša visina snijega bila je 310cm, pa je gospodin Ante kako kaže bio 40 dana "zarobljen" gore u domu. Također prepričao nam je svoj susret sa medvjedima i vukovima. Kada je izašao van kako bi obavio termin ugledao je prvo medvjeda i rekao: "što radiš ovdje? " on je otišao, kada se vratio opet ga je vidio na istom mjestu. Drugi put je imao susret sa vukom u mraku, posvijetlio je baterijom prema njemu, a on je, kako kaže gospodin Ante u sekundi nestao.

Izvor: Mihaela Butorac